Den bedste efterårsferie
Af Thomas Rasmussen
Familielejr er altid en skøn måde at tilbringe efterårsferien på, og i år var ingen undtagelse. Der var fyldt op over det hele, selv på græsplænen var der et par campingvogne. Vejret var med os, og selvom der kom frost den ene nat, så blev regnen væk, og solen kom frem. Det gav nogle dejlige rammer til bål og pandekager, fodbold, fjernstyrede biler, hesteridning, stjerneløb og meget mere.
I år var der besøg fra Sverige, idet Karolina Poland underviste forældrene og ledte an i nogle spændende familieandagter: 1, 2, 3, bed. Hun gjorde det på en måde, så det var nemt at huske. Begynd med en aktivitet eller leg (1). Syng et par sange (2). Læs eller fortæl en historie fra Bibelen (3). Afslut med fælles bøn. På lejren blev bibelhistorien fortalt delvist gennem skuespil, hvor både børn og voksne var med. Det var hyggeligt at se, hvordan alle var med.
Både børn og forældre sang godt med på sangene. Der var både nye og gamle. Det lille band bestod nemlig af en del forældre, som gerne ville sikre, at ”deres sange fra barndommen“ også går videre til næste generation. Vi opdagede, at ”Tak Jesus for en dejlig dag“ faktisk var en ny sang for flere. Men nu har vi lært den sammen.
Sabbatten var noget helt særligt med gudstjeneste, LEGO-aktivitet med Arthur og dessert til aftensmaden. Til gudstjenesten blev der samlet 6.782 kr. ind – en flot gave, som går til ADRAs arbejde med at bygge huse for nødlidende familier.
Vores nye leder for kirkens børne- og familiearbejde, Dorte, gjorde det rigtig godt, og i år var familierne på skift selv med til at lave mad. Selvom jeg var noget skeptisk om dette inden lejren, så viste det sig faktisk at være utrolig hyggeligt. Det gav nogle gode samtaler med andre forældre, og så brugte Claus og jeg en god del tid på projekt ”åbn dåserne med nuttolene“ uden en ordentlig dåseåbner. Vi blev heldigvis reddet til sidst, da andre havde mere forstand på storkøkken end os.
Lørdag aften var der også god underholdning, som Marion, Joachim og Anita stod for. De var både kreative og godt forberedt, og børnene kom glædestrålende ned og fortalte om, hvor mange point de forskellige hold havde fået. Nogle vandt, og andre tabte. Men Charlotte havde sørget for, at der var slik og popcorn i store mængder til alle. Sikke en fest.
Hvis du tror, at en tur til Spanien eller Italien i efterårsferien kan noget, så vil jeg udfordre dig næste år til at prøve Himmerlandsgården den 14.-18. oktober, 2026. Familielejr kan også noget.
