BØRN & FAMILIE

Anne-May Müller
Tlf: 2972 9780
Børn
SABUS er derfor også for børn. Og man kan ikke være for lille til at være en del af det.
SABUS sørger for, at der er materialer og ressourcer og inspiration til de mange frivillige, der hver uge laver spændende børneprogrammer. Vi arrangerer også et fantastisk børneprogram til Adventistkirkens årsmøde hvert forår på Himmerlandsgården, og du kan også komme på en hel uges børnelejr den første uge i sommerferien.
Familier
Derfor arrangerer vi familieweekender, familiegudstjenester, ægteskabsforberedelse, parweekender, temadage og meget mere, som er med til styrke familierne både på det relationelle og det åndelig plan. Det er også der, at mange familier knytter bånd til andre familier, så de sammen kan dele erfaringer og støtte hinanden i den opgave det er, at være forældre og familie.
At videregive gode værdier er også en families opgave, og derfor har vi i SABUS også fokus på at hjælpe familier med at få gode samtaler, gode rutiner og gode ritualer, der understøtter de værdier, som et godt og trygt samfund er bygget på.